    Littelfuse Inc. BTA16-800CW3G
    Part No.:
    BTA16-800CW3G
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBTA16-800CW3G.pdf
    Description:
    TRIAC 800V 16A TO220AB
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Voltage - Off State:
    800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    16 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.1 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    170A @ 60Hz
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    35 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    50 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220AB
    Datasheet:
    1. How to order BTA16-800CW3G on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BTA16-800CW3G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BTA16-800CW3G?
    Image BTA16-600BW3G BTA16-800SW3G BTA16-800BW3G BTA16-800CW3G BTA16-600SW3G
    Part Number BTA16-600BW3G BTA16-800SW3G BTA16-800BW3G BTA16-800CW3G BTA16-600SW3G
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Series - - - - -
    Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Triac Type Standard Standard Standard Standard Standard
    Voltage - Off State 800 V 800 V 800 V 800 V 800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A 16 A 16 A 16 A 16 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.1 V 1.1 V 1.1 V 1.1 V 1.1 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 170A @ 60Hz 170A @ 60Hz 170A @ 60Hz 170A @ 60Hz 170A @ 60Hz
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA 35 mA 35 mA 35 mA 35 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA