    Littelfuse Inc. 30KPA42CA-B
    Part No.:
    30KPA42CA-B
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED30KPA42CA-B.pdf
    Description:
    TVS DIODE 42VWM 72VC P600
    Series:
    30KPA
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    42V
    Voltage - Breakdown (Min):
    46.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    72V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    420.8A
    Power - Peak Pulse:
    30000W (30kW)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Datasheet:
    1. How to order 30KPA42CA-B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 30KPA42CA-B price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 30KPA42CA-B?
    Image 30KPA42CA 30KPA42CA-B 30KPA42CA-HRA 30KPA42CA-HR
    Part Number 30KPA42CA 30KPA42CA-B 30KPA42CA-HRA 30KPA42CA-HR
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case P600, Axial P600, Axial P600, Axial P600, Axial
    Series 30KPA 30KPA 30KPA 30KPA
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
    Bidirectional Channels 1 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 42V 42V 42V 42V
    Voltage - Breakdown (Min) 46.9V 46.9V 46.9V 46.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72V 72V 72V 72V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 420.8A 420.8A 420.8A 420.8A
    Power - Peak Pulse 30000W (30kW) 30000W (30kW) 30000W (30kW) 30000W (30kW)