    Littelfuse Inc. 30KPA260A-B
    Part No.:
    30KPA260A-B
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    P600, Axial
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED30KPA260A-B.pdf
    Description:
    TVS DIODE 260VWM 416VC P600
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    P600, Axial
    Series:
    30KPA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    260V
    Voltage - Breakdown (Min):
    290.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    416V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    72.8A
    Power - Peak Pulse:
    30000W (30kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    P600
    Datasheet:
    1. How to order 30KPA260A-B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 30KPA260A-B price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 30KPA260A-B?
    Image 30KPA260A 30KPA260A-B 30KPA260A-HRA 30KPA260A-HR
    Part Number 30KPA260A 30KPA260A-B 30KPA260A-HRA 30KPA260A-HR
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case P600, Axial P600, Axial P600, Axial P600, Axial
    Series 30KPA 30KPA 30KPA 30KPA
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 1 1
    Bidirectional Channels - - - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 260V 260V 260V 260V
    Voltage - Breakdown (Min) 290.4V 290.4V 290.4V 290.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 416V 416V 416V 416V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 72.8A 72.8A 72.8A 72.8A
    Power - Peak Pulse 30000W (30kW) 30000W (30kW) 30000W (30kW) 30000W (30kW)