    Littelfuse Inc. 2920L260/33DR
    Part No.:
    2920L260/33DR
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    PTC Resettable Fuses
    Package:
    2920 (7351 Metric), Concave
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED2920L260/33DR.pdf
    Description:
    POLYSWITCH RESETTABLE PPTC
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    2920 (7351 Metric), Concave
    Series:
    POLY-FUSE®, 2920L
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Polymeric
    Voltage - Max:
    33V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    2.6 A
    Current - Trip (It):
    5 A
    Current - Max:
    40 A
    Time to Trip:
    15 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    20 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    75 mOhms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Grade:
    Qualification:
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Lead Spacing:
    Datasheet:
    1. How to order 2920L260/33DR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 2920L260/33DR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 2920L260/33DR?
    Image 2920L260/24DR 2920L260/33DR 2920L260PR 2920L260/33DR-A
    Part Number 2920L260/24DR 2920L260/33DR 2920L260PR 2920L260/33DR-A
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Series POLY-FUSE®, 2920L POLY-FUSE®, 2920L POLY-FUSE®, 2920L POLY-FUSE®, 2920L
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active
    Type Polymeric Polymeric Polymeric Polymeric
    Voltage - Max 33V 33V 33V 33V
    Current - Hold (Ih) (Max) 2.6 A 2.6 A 2.6 A 2.6 A
    Current - Trip (It) 5 A 5 A 5 A 5 A
    Current - Max 40 A 40 A 40 A 40 A
    Time to Trip 15 s 15 s 15 s 15 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min) 20 mOhms 20 mOhms 20 mOhms 20 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max) 75 mOhms 75 mOhms 75 mOhms 75 mOhms
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Grade - - - -
    Qualification - - - -
    Ratings - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm) 0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm) 0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm) 0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
    Height - Seated (Max) - - - -
    Thickness (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)