    Littelfuse Inc. 2016L300/16DR
    Part No.:
    2016L300/16DR
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    PTC Resettable Fuses
    Package:
    2016 (5041 Metric), Concave
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED2016L300/16DR.pdf
    Description:
    PTC RESET FUSE 16V 3A 2016
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    2016 (5041 Metric), Concave
    Series:
    POLY-FUSE®, 2016L
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Polymeric
    Voltage - Max:
    16V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    3 A
    Current - Trip (It):
    5 A
    Current - Max:
    40 A
    Time to Trip:
    10 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    15 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    48 mOhms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Grade:
    Qualification:
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.061" (1.55mm)
    Lead Spacing:
    Datasheet:
    1. How to order 2016L300/16DR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 2016L300/16DR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 2016L300/16DR?
    Image 2016L300/16MR 2016L300/16MR-A 2016L300/16DR
    Part Number 2016L300/16MR 2016L300/16MR-A 2016L300/16DR
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case 2016 (5041 Metric), Concave 2016 (5041 Metric), Concave 2016 (5041 Metric), Concave
    Series POLY-FUSE®, 2016L POLY-FUSE®, 2016L POLY-FUSE®, 2016L
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
    Type Polymeric Polymeric Polymeric
    Voltage - Max 16V 16V 16V
    Current - Hold (Ih) (Max) 3 A 3 A 3 A
    Current - Trip (It) 5 A 5 A 5 A
    Current - Max 40 A 40 A 40 A
    Time to Trip 10 s 10 s 10 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min) 15 mOhms 15 mOhms 15 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max) 48 mOhms 48 mOhms 48 mOhms
    Resistance - 25°C (Typ) - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Grade - - -
    Qualification - - -
    Ratings - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm) 0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm) 0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
    Height - Seated (Max) - - -
    Thickness (Max) 0.061" (1.55mm) 0.061" (1.55mm) 0.061" (1.55mm)