    Littelfuse Inc. 1812L010/60DR
    Part No.:
    1812L010/60DR
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    PTC Resettable Fuses
    Package:
    1812 (4532 Metric), Concave
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1812L010/60DR.pdf
    Description:
    PTC RESET FUSE 60V 100MA 1812
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    1812 (4532 Metric), Concave
    Series:
    POLY-FUSE®, 1812L
    Active
    Type:
    Polymeric
    Voltage - Max:
    60V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    100 mA
    Current - Trip (It):
    300 mA
    Current - Max:
    10 A
    Time to Trip:
    1.5 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    1.6 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    15 Ohms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Grade:
    Qualification:
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.049" (1.25mm)
    Lead Spacing:
    Datasheet:
    1. How to order 1812L010/60DR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1812L010/60DR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1812L010/60DR?
    Image 1812L010DR 1812L010/60DR
    Part Number 1812L010DR 1812L010/60DR
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case 1812 (4532 Metric), Concave 1812 (4532 Metric), Concave
    Series POLY-FUSE®, 1812L POLY-FUSE®, 1812L
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Type Polymeric Polymeric
    Voltage - Max 60V 60V
    Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA 100 mA
    Current - Trip (It) 300 mA 300 mA
    Current - Max 10 A 10 A
    Time to Trip 1.5 s 1.5 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min) 1.6 Ohms 1.6 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max) 15 Ohms 15 Ohms
    Resistance - 25°C (Typ) - -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Grade - -
    Qualification - -
    Ratings - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm) 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
    Height - Seated (Max) - -
    Thickness (Max) 0.049" (1.25mm) 0.049" (1.25mm)