    Littelfuse Inc. 1210L020/72WR
    Part No.:
    1210L020/72WR
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    PTC Resettable Fuses
    Package:
    1210 (3225 Metric), Concave
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1210L020/72WR.pdf
    Description:
    POLYSWITCH RESETTABLE PPTC
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    1210 (3225 Metric), Concave
    Series:
    POLY-FUSE®, 1210L
    Active
    Type:
    Polymeric
    Voltage - Max:
    72V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    200 mA
    Current - Trip (It):
    400 mA
    Current - Max:
    10 A
    Time to Trip:
    500 ms
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    800 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    5 Ohms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Grade:
    Qualification:
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.039" (1.00mm)
    Lead Spacing:
    Datasheet:
    1. How to order 1210L020/72WR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1210L020/72WR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1210L020/72WR?
    Image 1210L020WR 1210L020/72WR
    Part Number 1210L020WR 1210L020/72WR
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case 1210 (3225 Metric), Concave 1210 (3225 Metric), Concave
    Series POLY-FUSE®, 1210L POLY-FUSE®, 1210L
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Type Polymeric Polymeric
    Voltage - Max 72V 72V
    Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA 200 mA
    Current - Trip (It) 400 mA 400 mA
    Current - Max 10 A 10 A
    Time to Trip 500 ms 500 ms
    Resistance - Initial (Ri) (Min) 800 mOhms 800 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max) 5 Ohms 5 Ohms
    Resistance - 25°C (Typ) - -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Grade - -
    Qualification - -
    Ratings - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm) 0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
    Height - Seated (Max) - -
    Thickness (Max) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)