    Littelfuse Inc. 1210L005/90WR
    Part No.:
    1210L005/90WR
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    PTC Resettable Fuses
    Package:
    1210 (3225 Metric), Concave
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1210L005/90WR.pdf
    Description:
    1210L
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    1210 (3225 Metric), Concave
    Series:
    PolySwitch® 1210L
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Polymeric
    Voltage - Max:
    90V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    50 mA
    Current - Trip (It):
    150 mA
    Current - Max:
    10 A
    Time to Trip:
    200 ms
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    3.6 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    50 Ohms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Grade:
    Qualification:
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.049" (1.25mm)
    Lead Spacing:
    Datasheet:
    1. How to order 1210L005/90WR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1210L005/90WR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1210L005/90WR?
    Image 1210L005/90WR 1210L005WR
    Part Number 1210L005/90WR 1210L005WR
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case 1210 (3225 Metric), Concave 1210 (3225 Metric), Concave
    Series PolySwitch® 1210L PolySwitch® 1210L
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Type Polymeric Polymeric
    Voltage - Max 90V 90V
    Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA 50 mA
    Current - Trip (It) 150 mA 150 mA
    Current - Max 10 A 10 A
    Time to Trip 200 ms 200 ms
    Resistance - Initial (Ri) (Min) 3.6 Ohms 3.6 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max) 50 Ohms 50 Ohms
    Resistance - 25°C (Typ) - -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Grade - -
    Qualification - -
    Ratings - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm) 0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
    Height - Seated (Max) - -
    Thickness (Max) 0.049" (1.25mm) 0.049" (1.25mm)