    Linrose Electronics, Inc. SW19STM122
    Part No.:
    SW19STM122
    Manufacturer:
    Linrose Electronics, Inc.
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSW19STM122.pdf
    Description:
    SWITCH PB SOLDER TAG MOM DOT 12V
    Manufacturer:
    Linrose Electronics, Inc.
    Series:
    SW19ST
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Type:
    Standard, Illuminated
    Circuit:
    DPST-NO/NC
    Switch Function:
    On-Mom, Off-Mom
    Current Rating (Amps):
    5A (AC)
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Round, Button, Flush
    Actuator Marking:
    No Marking
    Color - Actuator/Cap:
    Silver
    Illumination Type, Color:
    LED, Green
    Illumination Voltage (Nominal):
    12 VAC
    Termination Style:
    Solder Lug
    Ingress Protection:
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Features:
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 19.00mm Dia
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 80°C
    Datasheet:
    1. How to order SW19STM122 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SW19STM122 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SW19STM122?
    Image SW19STM122
    Part Number SW19STM122
    Manufacturer Linrose Electronics, Inc.
    Series SW19ST
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Mounting Type Panel Mount, Front
    Type Standard, Illuminated
    Circuit DPST-NO/NC
    Switch Function On-Mom, Off-Mom
    Current Rating (Amps) 5A (AC)
    Voltage Rating - AC 250 V
    Voltage Rating - DC -
    Actuator Type Round, Button, Flush
    Actuator Marking No Marking
    Color - Actuator/Cap Silver
    Illumination Type, Color LED, Green
    Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC
    Termination Style Solder Lug
    Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Features -
    Panel Cutout Dimensions Circular - 19.00mm Dia
    Operating Temperature -40°C ~ 80°C