    Linrose Electronics, Inc. SW19STL213
    Part No.:
    SW19STL213
    Manufacturer:
    Linrose Electronics, Inc.
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSW19STL213.pdf
    Description:
    SWITCH PB SOLDER TAG ALT ACT RIN
    Manufacturer:
    Linrose Electronics, Inc.
    Series:
    SW19ST
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Type:
    Standard, Illuminated
    Circuit:
    DPST-NO/NC
    Switch Function:
    On-Off, Off-On
    Current Rating (Amps):
    5A (AC)
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Round, Button, Flush
    Actuator Marking:
    No Marking
    Color - Actuator/Cap:
    Silver
    Illumination Type, Color:
    LED, Red
    Illumination Voltage (Nominal):
    24 VAC
    Termination Style:
    Solder Lug
    Ingress Protection:
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Features:
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 19.00mm Dia
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 80°C
    Datasheet:
    1. How to order SW19STL213 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SW19STL213 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SW19STL213?
    Image SW19STL213
    Part Number SW19STL213
    Manufacturer Linrose Electronics, Inc.
    Series SW19ST
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Mounting Type Panel Mount, Front
    Type Standard, Illuminated
    Circuit DPST-NO/NC
    Switch Function On-Off, Off-On
    Current Rating (Amps) 5A (AC)
    Voltage Rating - AC 250 V
    Voltage Rating - DC -
    Actuator Type Round, Button, Flush
    Actuator Marking No Marking
    Color - Actuator/Cap Silver
    Illumination Type, Color LED, Red
    Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC
    Termination Style Solder Lug
    Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Features -
    Panel Cutout Dimensions Circular - 19.00mm Dia
    Operating Temperature -40°C ~ 80°C