    LEDdynamics Inc. A009-D-V-1000
    Part No.:
    A009-D-V-1000
    Manufacturer:
    LEDdynamics Inc.
    Category:
    LED Drivers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDA009-D-V-1000.pdf
    Description:
    LED DRIVER CC BUCK 25.6V 1A
    Manufacturer:
    LEDdynamics Inc.
    Series:
    BuckBlock™ A009
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Programmable:
    Not Verified
    Type:
    Constant Current
    Topology:
    Buck
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    10V
    Voltage - Input (Max):
    32V
    Voltage - Output:
    25.6V (Max)
    Current - Output (Max):
    1A
    Power (Watts):
    26 W
    Voltage - Isolation:
    Dimming:
    Analog, PWM
    Features:
    SCP
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 80°C
    Efficiency:
    90%
    Termination Style:
    Wire Leads
    Size / Dimension:
    2.00" L x 1.20" W x 0.38" H (50.8mm x 30.5mm x 9.5mm)
    Approval Agency:
    Datasheet:
    1. How to order A009-D-V-1000 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the A009-D-V-1000 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of A009-D-V-1000?
    Image A009-D-V-2100 A009-D-V-1400 A009-D-V-1000
    Part Number A009-D-V-2100 A009-D-V-1400 A009-D-V-1000
    Manufacturer LEDdynamics Inc. LEDdynamics Inc. LEDdynamics Inc.
    Series BuckBlock™ A009 BuckBlock™ A009 BuckBlock™ A009
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Programmable Not Verified Not Verified Not Verified
    Type Constant Current Constant Current Constant Current
    Topology Buck Buck Buck
    Number of Outputs 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 10V 10V 10V
    Voltage - Input (Max) 32V 32V 32V
    Voltage - Output 25.6V (Max) 25.6V (Max) 25.6V (Max)
    Current - Output (Max) 1A 1A 1A
    Power (Watts) 26 W 26 W 26 W
    Voltage - Isolation - - -
    Dimming Analog, PWM Analog, PWM Analog, PWM
    Features SCP SCP SCP
    Ratings - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 80°C -40°C ~ 80°C -40°C ~ 80°C
    Efficiency 90% 90% 90%
    Termination Style Wire Leads Wire Leads Wire Leads
    Size / Dimension 2.00" L x 1.20" W x 0.38" H (50.8mm x 30.5mm x 9.5mm) 2.00" L x 1.20" W x 0.38" H (50.8mm x 30.5mm x 9.5mm) 2.00" L x 1.20" W x 0.38" H (50.8mm x 30.5mm x 9.5mm)