    Laird Technologies - Thermal Materials A18444-12
    Part No.:
    A18444-12
    Manufacturer:
    Laird Technologies - Thermal Materials
    Category:
    Pads, Sheets
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDA18444-12.pdf
    Description:
    THERM PAD 228.6MMX228.6MM GRAY
    Manufacturer:
    Series:
    Tflex™ HD7.5
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Usage:
    Type:
    Gap Filler Pad, Sheet
    Shape:
    Square
    Outline:
    228.60mm x 228.60mm
    Thickness:
    0.120" (3.05mm)
    Material:
    Silicone, Ceramic Filled
    Adhesive:
    Backing, Carrier:
    Color:
    Gray
    Thermal Resistivity:
    Thermal Conductivity:
    7.5W/m-K
    Datasheet:
    1. How to order A18444-12 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the A18444-12 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of A18444-12?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of A18444-12.
    Image A18444-04 A18444-06 A18444-08 A18444-10 A18444-12
    Part Number A18444-04 A18444-06 A18444-08 A18444-10 A18444-12
    Series Tflex™ HD7.5 Tflex™ HD7.5 Tflex™ HD7.5 Tflex™ HD7.5 Tflex™ HD7.5
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Active Active Active Active Active
    Usage - - - - -
    Shape Square Square Square Square Square
    Outline 228.60mm x 228.60mm 228.60mm x 228.60mm 228.60mm x 228.60mm 228.60mm x 228.60mm 228.60mm x 228.60mm
    Thickness 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm)
    Adhesive - - - - -
    Backing, Carrier - - - - -
    Color Gray Gray Gray Gray Gray
    Thermal Resistivity - - - - -
    Thermal Conductivity 7.5W/m-K 7.5W/m-K 7.5W/m-K 7.5W/m-K 7.5W/m-K