    KYOCERA AVX TRJC225K050RRJ
    Part No.:
    TRJC225K050RRJ
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2312 (6032 Metric)
    Description:
    CAP TANT 2.2UF 10% 50V 2312
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TRJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.7Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.110" (2.80mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    C
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TRJC225K050RRJ on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TRJC225K050RRJ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TRJC225K050RRJ?
    Image TRJC225K050RRJ
    Part Number TRJC225K050RRJ
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TRJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.7Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)