    KYOCERA AVX TRJB475K016RRJ
    Part No.:
    TRJB475K016RRJ
    Package:
    1411 (3528 Metric), 1210
    Description:
    CAP TANT 4.7UF 10% 16V 1411
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    3.16Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.083" (2.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    B
    Qualification:
    1. How to order TRJB475K016RRJ on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TRJB475K016RRJ price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TRJB475K016RRJ?
    Image TRJB475K016RRJ
    Part Number TRJB475K016RRJ
    Product Status Active
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 3.16Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)