    KYOCERA AVX TLJT336M016R1000
    Part No.:
    TLJT336M016R1000
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    1411 (3528 Metric), 1210
    Description:
    CAP TANT 33UF 20% 16V 1411
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TLJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.047" (1.20mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    T
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TLJT336M016R1000 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TLJT336M016R1000 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TLJT336M016R1000?
    Image TLJT336M016R1000
    Part Number TLJT336M016R1000
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TLJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)