    KYOCERA AVX TLCR686M006RTA
    Part No.:
    TLCR686M006RTA
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Description:
    CAP TANT
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TLC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    68 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    5Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.059" (1.50mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    R
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TLCR686M006RTA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TLCR686M006RTA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TLCR686M006RTA?
    Image TLCR686M006RTA
    Part Number TLCR686M006RTA
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TLC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 68 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)