    KYOCERA AVX TLCR476M010RTA
    Part No.:
    TLCR476M010RTA
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Description:
    CAP TANT
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TLC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    5Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.059" (1.50mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    R
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TLCR476M010RTA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TLCR476M010RTA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TLCR476M010RTA?
    Image TLCR476M010RTA
    Part Number TLCR476M010RTA
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TLC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)