    KYOCERA AVX THJD476M016RJN
    Part No.:
    THJD476M016RJN
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 47UF 20% 16V 2917
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    THJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    900mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.122" (3.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    D
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    Automotive
    Failure Rate:
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q200
    1. How to order THJD476M016RJN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the THJD476M016RJN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of THJD476M016RJN?
    Image THJD476M016RJN
    Part Number THJD476M016RJN
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series THJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 900mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)