    KYOCERA AVX THJB106K016HJN
    Part No.:
    THJB106K016HJN
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    1411 (3528 Metric), 1210
    Description:
    CAP TANT
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    THJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2.8Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.083" (2.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    B
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    Automotive
    Failure Rate:
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q200
    1. How to order THJB106K016HJN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the THJB106K016HJN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of THJB106K016HJN?
    Image THJB106K016HJN
    Part Number THJB106K016HJN
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series THJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2.8Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)