    KYOCERA AVX TCTAS1A476M8R
    Part No.:
    TCTAS1A476M8R
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Description:
    AS- CASE / 476- CAP CODE / MN02
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.039" (1.00mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TCTAS1A476M8R on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TCTAS1A476M8R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TCTAS1A476M8R?
    Image TCTAS1A476M8R-CA2 TCTAS1A476M8R
    Part Number TCTAS1A476M8R-CA2 TCTAS1A476M8R
    Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
    Series TC TC
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 47 µF 47 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 10 V 10 V
    Type Molded Molded
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)