    KYOCERA AVX TCA0J476M8R-02
    Part No.:
    TCA0J476M8R-02
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Description:
    A- CASE / 476- CAP CODE / MN02
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TCA0J476M8R-02 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TCA0J476M8R-02 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TCA0J476M8R-02?
    Image TCA0J476M8R-02 TCA0J476M8R-E1 TCA0J476M8R
    Part Number TCA0J476M8R-02 TCA0J476M8R-E1 TCA0J476M8R
    Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
    Series TC TC TC
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Capacitance 47 µF 47 µF 47 µF
    Tolerance ±20% ±20% ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V 6.3 V 6.3 V
    Type Molded Molded Molded
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)