    KYOCERA AVX TAP686M010CCSY
    Part No.:
    TAP686M010CCSY
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    Radial
    Description:
    CAP TANT 68UF 20% 10V RADIAL
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TAP
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    68 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.3Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.276" Dia (7.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Manufacturer Size Code:
    H
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TAP686M010CCSY on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TAP686M010CCSY price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TAP686M010CCSY?
    Image TAP686M010CCSY
    Part Number TAP686M010CCSY
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TAP
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 68 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.3Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.276" Dia (7.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)