    KYOCERA AVX TAP335K035CCS
    Part No.:
    TAP335K035CCS
    Description:
    CAP TANT 3.3UF 10% 35V RADIAL
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    3.3 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    4Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.394" (10.00mm)
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Manufacturer Size Code:
    C
    Qualification:
    1. How to order TAP335K035CCS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TAP335K035CCS price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TAP335K035CCS?
    Image TAP335K035CCS
    Part Number TAP335K035CCS
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TAP
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 3.3 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 35 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 4Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)