    KYOCERA AVX TAP335K020SRW
    Part No.:
    TAP335K020SRW
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    Radial
    Description:
    CAP TANT 3.3UF 10% 20V RADIAL
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TAP
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    3.3 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    20 V
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    5.5Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Manufacturer Size Code:
    B
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TAP335K020SRW on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TAP335K020SRW price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TAP335K020SRW?
    Image TAP335K020SRW
    Part Number TAP335K020SRW
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TAP
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 3.3 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 20 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 5.5Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)