    KYOCERA AVX TAP335K016CRW
    Part No.:
    TAP335K016CRW
    Description:
    CAP TANT 3.3UF 10% 16V RADIAL
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    3.3 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    6Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension:
    0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.335" (8.50mm)
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Manufacturer Size Code:
    A
    Qualification:
    1. How to order TAP335K016CRW on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TAP335K016CRW price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TAP335K016CRW?
    Image TAP335K016CRW
    Part Number TAP335K016CRW
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TAP
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 3.3 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 6Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)