    KYOCERA AVX TAP226M016GSB
    Part No.:
    TAP226M016GSB
    Description:
    CAP TANT 22UF 20% 16V RADIAL
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension:
    0.236" Dia (6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.453" (11.50mm)
    Lead Spacing:
    0.125" (3.18mm)
    Manufacturer Size Code:
    F
    Qualification:
    1. How to order TAP226M016GSB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TAP226M016GSB price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TAP226M016GSB?
    Image TAP226M016GSB
    Part Number TAP226M016GSB
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TAP
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
    Lead Spacing 0.125" (3.18mm)