    KYOCERA AVX TAP226K016GSB
    Part No.:
    TAP226K016GSB
    Description:
    CAP TANT 22UF 10% 16V RADIAL
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension:
    0.236" Dia (6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.453" (11.50mm)
    Lead Spacing:
    0.125" (3.18mm)
    Manufacturer Size Code:
    F
    Qualification:
    1. How to order TAP226K016GSB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TAP226K016GSB price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TAP226K016GSB?
    Image TAP226K016GSB
    Part Number TAP226K016GSB
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TAP
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
    Lead Spacing 0.125" (3.18mm)