    KYOCERA AVX TAP225M035SRS
    Part No.:
    TAP225M035SRS
    Description:
    CAP TANT 2.2UF 20% 35V RADIAL
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    5Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension:
    0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Manufacturer Size Code:
    B
    Qualification:
    1. How to order TAP225M035SRS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TAP225M035SRS price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TAP225M035SRS?
    Image TAP225M035SRS
    Part Number TAP225M035SRS
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TAP
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Active
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)