    KYOCERA AVX TAP224K050CRW
    Part No.:
    TAP224K050CRW
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    Radial
    Description:
    CAP TANT 0.22UF 10% 50V RADIAL
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TAP
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50 V
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    17Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.335" (8.50mm)
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Manufacturer Size Code:
    A
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TAP224K050CRW on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TAP224K050CRW price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TAP224K050CRW?
    Image TAP224K050CRW
    Part Number TAP224K050CRW
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TAP
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 17Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)