    KYOCERA AVX TAP106M025FCS
    Part No.:
    TAP106M025FCS
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    Radial
    Description:
    CAP TANT 10UF 20% 25V RADIAL
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TAP
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2.5Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.217" Dia (5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Manufacturer Size Code:
    E
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TAP106M025FCS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TAP106M025FCS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TAP106M025FCS?
    Image TAP106M025FCS
    Part Number TAP106M025FCS
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TAP
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2.5Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)