    KYOCERA AVX TAP106K035FCS
    Part No.:
    TAP106K035FCS
    Description:
    CAP TANT 10UF 10% 35V RADIAL
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension:
    0.236" Dia (6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.453" (11.50mm)
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Manufacturer Size Code:
    F
    Qualification:
    1. How to order TAP106K035FCS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TAP106K035FCS price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TAP106K035FCS?
    Image TAP106K035FCS
    Part Number TAP106K035FCS
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TAP
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 35 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)