    KYOCERA AVX TAJX476M020RNJ
    Part No.:
    TAJX476M020RNJ
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 47UF 20% 20V 2917
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    20 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    400mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.059" (1.50mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    X
    Qualification:
    1. How to order TAJX476M020RNJ on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TAJX476M020RNJ price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TAJX476M020RNJ?
    Image TAJX476M020RNJ
    Part Number TAJX476M020RNJ
    Product Status Active
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 20 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 400mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)