    KYOCERA AVX TAJP105K025RNJ
    Part No.:
    TAJP105K025RNJ
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Description:
    CAP TANT 1UF 10% 25V 0805
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    11Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.081" L x 0.053" W (2.05mm x 1.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.059" (1.50mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    P
    Qualification:
    1. How to order TAJP105K025RNJ on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TAJP105K025RNJ price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TAJP105K025RNJ?
    Image TAJP105K025RNJ TAJP105K025RNJV
    Part Number TAJP105K025RNJ TAJP105K025RNJV
    Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
    Series TAJ TAJ
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 1 µF 1 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 25 V 25 V
    Type Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 11Ohm 11Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.081" L x 0.053" W (2.05mm x 1.35mm) 0.081" L x 0.053" W (2.05mm x 1.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm)