    KYOCERA AVX TAJC475K035SNJ
    Part No.:
    TAJC475K035SNJ
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2312 (6032 Metric)
    Description:
    CAP TANT
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TAJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    35 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2.2Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.110" (2.80mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    C
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TAJC475K035SNJ on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TAJC475K035SNJ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TAJC475K035SNJ?
    Image TAJC475K035SNJ
    Part Number TAJC475K035SNJ
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TAJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 35 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2.2Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)