    KYOCERA AVX TAJB685M016RNJ
    Part No.:
    TAJB685M016RNJ
    Package:
    1411 (3528 Metric), 1210
    Description:
    CAP TANT 6.8UF 20% 16V 1411
    Capacitance:
    6.8 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2.5Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.083" (2.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    B
    Qualification:
    1. How to order TAJB685M016RNJ on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TAJB685M016RNJ price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TAJB685M016RNJ?
    Image TAJB685M016RNJ
    Part Number TAJB685M016RNJ
    Product Status Active
    Capacitance 6.8 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2.5Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)