    KYOCERA AVX TACL105K006XTA
    Part No.:
    TACL105K006XTA
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Description:
    CAP TANT 1UF 10% 6.3V 0603
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TACmicrochip®, TAC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    7.5Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max):
    0.039" (1.00mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    L
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TACL105K006XTA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TACL105K006XTA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TACL105K006XTA?
    Image TACL105K006XTA
    Part Number TACL105K006XTA
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TACmicrochip®, TAC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 7.5Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)