    KYOCERA AVX TACH476M003XTA
    Part No.:
    TACH476M003XTA
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Description:
    CAP TANT 47UF 20% 3V 0805
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TACmicrochip®, TAC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    3 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    5Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.039" (1.00mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    H
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TACH476M003XTA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TACH476M003XTA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TACH476M003XTA?
    Image TACH476M003XTA
    Part Number TACH476M003XTA
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TACmicrochip®, TAC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 3 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)