SR301A103GAATR1.pdf
SR301A103GAATR1.pdf
| Image |  |
| Part Number | SR301A103GAATR1 |
| Manufacturer | KYOCERA AVX |
| Series | SkyCap® SR |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 10000 pF |
| Tolerance | ±2% |
| Voltage - Rated | 100V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.360" (9.14mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.200" (5.08mm) |