    KYOCERA AVX SQCSVA270JAT1A
    Part No.:
    SQCSVA270JAT1A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSQCSVA270JAT1A.pdf
    Description:
    CAP CER 27PF 250V 0603
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    SQ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    27 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    250V
    Temperature Coefficient:
    A
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Q, Low Loss
    Ratings:
    Applications:
    RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.030" (0.76mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order SQCSVA270JAT1A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SQCSVA270JAT1A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SQCSVA270JAT1A?
    Image SQCSVA270JAT1A
    Part Number SQCSVA270JAT1A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series SQ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 27 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 250V
    Temperature Coefficient A
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q, Low Loss
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.030" (0.76mm)