    KYOCERA AVX SQCFVA241JATME
    Part No.:
    SQCFVA241JATME
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSQCFVA241JATME.pdf
    Description:
    CAP CER 240PF 250V 0805
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    SQ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    240 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    250V
    Temperature Coefficient:
    A
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Q, Low Loss
    Ratings:
    Applications:
    RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.045" (1.14mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order SQCFVA241JATME on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SQCFVA241JATME price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SQCFVA241JATME?
    Image SQCFVA241JATME
    Part Number SQCFVA241JATME
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series SQ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 240 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 250V
    Temperature Coefficient A
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q, Low Loss
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.045" (1.14mm)