    KYOCERA AVX MR081C335KAA
    Part No.:
    MR081C335KAA
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMR081C335KAA.pdf
    Description:
    CAP CER 3.3UF 100V X7R RADIAL
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Ceralam® MR
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    3.3 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial
    Size / Dimension:
    0.490" L x 0.240" W (12.44mm x 6.09mm)
    Height - Seated (Max):
    0.490" (12.44mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.400" (10.16mm)
    Lead Style:
    Straight
    Datasheet:
    1. How to order MR081C335KAA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MR081C335KAA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MR081C335KAA?
    Image MR081C335KAA
    Part Number MR081C335KAA
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series Ceralam® MR
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 3.3 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.490" L x 0.240" W (12.44mm x 6.09mm)
    Height - Seated (Max) 0.490" (12.44mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.400" (10.16mm)