    KYOCERA AVX HQCEMM150GAH6A
    Part No.:
    HQCEMM150GAH6A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDHQCEMM150GAH6A.pdf
    Description:
    CAP CER 15PF 7.2KV P90 3838
    Capacitance:
    15 pF
    Tolerance:
    ±2%
    Voltage - Rated:
    7200V (7.2kV)
    Temperature Coefficient:
    P90
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Package / Case:
    3838 (9797 Metric)
    Size / Dimension:
    0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.170" (4.32mm)
    Datasheet:
    1. How to order HQCEMM150GAH6A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the HQCEMM150GAH6A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HQCEMM150GAH6A?
    Image HQCEMM150GAH6A
    Part Number HQCEMM150GAH6A
    Product Status Obsolete
    Capacitance 15 pF
    Tolerance ±2%
    Voltage - Rated 7200V (7.2kV)
    Temperature Coefficient P90
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 3838 (9797 Metric)
    Size / Dimension 0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.170" (4.32mm)