    KYOCERA AVX HQCCWA120GAT6A
    Part No.:
    HQCCWA120GAT6A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDHQCCWA120GAT6A.pdf
    Description:
    CAP CER 12PF 2.5KV NP0 2325
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Hi-Q®
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    12 pF
    Tolerance:
    ±2%
    Voltage - Rated:
    2500V (2.5kV)
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    2325 (5864 Metric)
    Size / Dimension:
    0.230" L x 0.250" W (5.84mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.145" (3.68mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order HQCCWA120GAT6A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the HQCCWA120GAT6A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HQCCWA120GAT6A?
    Image HQCCWA120GAT6A
    Part Number HQCCWA120GAT6A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series Hi-Q®
    Packaging Tray
    Product Status Obsolete
    Capacitance 12 pF
    Tolerance ±2%
    Voltage - Rated 2500V (2.5kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2325 (5864 Metric)
    Size / Dimension 0.230" L x 0.250" W (5.84mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.145" (3.68mm)