    KYOCERA AVX F971V475MCCHT3
    Part No.:
    F971V475MCCHT3
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2312 (6032 Metric)
    Description:
    CAP TANT 4.7UF 20% 35V 2312
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    F97-HT3
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.8Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 135°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 135°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.106" (2.70mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    Automotive, High Reliability
    Failure Rate:
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q200
    1. How to order F971V475MCCHT3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F971V475MCCHT3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F971V475MCCHT3?
    Image F971V475MCCHT3
    Part Number F971V475MCCHT3
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series F97-HT3
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.8Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 135°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.106" (2.70mm)