    KYOCERA AVX F971D106MCCHT3
    Part No.:
    F971D106MCCHT3
    Package:
    2312 (6032 Metric)
    Description:
    CAP TANT 10UF 20% 20V 2312
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    20 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.5Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 135°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 135°C
    Size / Dimension:
    0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.106" (2.70mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    C
    AEC-Q200
    1. How to order F971D106MCCHT3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F971D106MCCHT3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F971D106MCCHT3?
    Image F971D106MCCHT3
    Part Number F971D106MCCHT3
    Product Status Obsolete
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 20 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.5Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 135°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.106" (2.70mm)