    KYOCERA AVX F971C226MNCHT3
    Part No.:
    F971C226MNCHT3
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 22UF 20% 16V 2917
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    700mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 135°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 135°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.118" (3.00mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    N
    AEC-Q200
    1. How to order F971C226MNCHT3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F971C226MNCHT3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F971C226MNCHT3?
    Image F971C226MNCHT3
    Part Number F971C226MNCHT3
    Product Status Obsolete
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 700mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 135°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)