    KYOCERA AVX F971A336MNCHT3
    Part No.:
    F971A336MNCHT3
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 33UF 20% 10V 2917
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    F97-HT3
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    700mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 135°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 135°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.118" (3.00mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    N
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    Automotive, High Reliability
    Failure Rate:
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q200
    1. How to order F971A336MNCHT3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F971A336MNCHT3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F971A336MNCHT3?
    Image F971A336MNCHT3
    Part Number F971A336MNCHT3
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series F97-HT3
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 700mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 135°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)