    KYOCERA AVX F971A106MBAHT3
    Part No.:
    F971A106MBAHT3
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    1411 (3528 Metric)
    Description:
    CAP TANT 10UF 20% 10V 1411
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    F97-HT3
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 135°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 135°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.083" (2.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    B
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    Automotive, High Reliability
    Failure Rate:
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q200
    1. How to order F971A106MBAHT3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F971A106MBAHT3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F971A106MBAHT3?
    Image F971A106MBAHT3
    Part Number F971A106MBAHT3
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series F97-HT3
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 135°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)