    KYOCERA AVX F950J226MPAAQ2
    Part No.:
    F950J226MPAAQ2
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Description:
    CAP TANT 22UF 20% 6.3V 0805
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    F95, Frameless™
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.087" L x 0.049" W (2.20mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.047" (1.20mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    P
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order F950J226MPAAQ2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F950J226MPAAQ2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F950J226MPAAQ2?
    Image F950J226MPAAQ2
    Part Number F950J226MPAAQ2
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series F95, Frameless™
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Type Conformal Coated
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.087" L x 0.049" W (2.20mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)