    KYOCERA AVX F721A477MMCAQ2
    Part No.:
    F721A477MMCAQ2
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2824 (7260 Metric)
    Description:
    CONFORMAL LARGE
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    F72
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    470 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    140mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.079" (2.00mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    M
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order F721A477MMCAQ2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F721A477MMCAQ2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F721A477MMCAQ2?
    Image F721A477MMCAQ2
    Part Number F721A477MMCAQ2
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series F72
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 470 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 140mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)